systemy solarne Kraków

Ogrzewanie w domu

Mimo że w Polsce nie jest zbyt ciepło przez cały rok, a średnie temperatury nie zachwycają to i tak opłaca się podgrzewać wodę do ogrzewania domu kolektorami słonecznymi. Na obecną chwilę nie ma lepsz czytaj więcej »

AUTo części

Oryginalne auto części - dlaczego warto je wybrać?

Każde użytkowane auto, wymagać będzie co pewien czas przeprowadzenia przeglądu oraz dokonania ewentualnej wymiany zużytych już podzespołów. Koszty, jakie niosą ze sobą nowe , powinny być zawsze uwzgl czytaj więcej »

domowe elektrownie słoneczne

Baterie słoneczne w domu

Skoro słońce świeci to czy nie warto byłoby to wykorzystać do własnych potrzeb? Plusem jest to, że na pewno nie musimy jeszcze za słońce płacić chyba, że jesteśmy nad morzem i uiszczamy opłatę klimaty czytaj więcej »

pozycjonowanie katowice

Pozycjonowanie Katowice - działania podwyższające popularność firmy w sieci.

Pozycjonowanie stron internetowych to bardzo ważne działania, dzięki którym możliwe jest wypromowanie własnej firmy, jak również podniesienie jej popularności. Aby skutecznie zadbać o marketing przed czytaj więcej »

teczki ofertowe

Udane interesy w profesjonalnej oprawie

Projektowanie materiałów reklamowych to proces złożony i czasochłonny. Konieczne jest uwzględnienie wielu drobnych szczegółów, czynników, które pozornie wydają się nie mieć nic wspólnego z firmą ani czytaj więcej »

Fartuch jEDNORAZOWY

Popularne zastosowania fartuchów jednorazowych

Wielu osobom fartuchy jednorazowe kojarzą się jedynie ze szpitalnymi korytarzami i fizelinowymi, najczęściej niebieskawo-zielonymi obszernymi fartuchami z rękawami. Te często jałowe produkty to jedna czytaj więcej »

prawo ochrony środowiska

Prawo ochrony środowiska

Zainteresowanie ochroną środowiska nie słabnie. Jest to zagadnienie nie tylko popularne, ale i niezwykle istotne. Coraz więcej ludzi nadaje duże znaczenie powyższemu tematowi i zastanawia się, jak uc czytaj więcej »

wentylacja sZCZECIN

Właściwie wykonana wentylacja

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób zastanawia się nad tym jak rozpocząć wentylację własnego domu tak by faktycznie wasz dom mógł oddychać. Jak wiadomo bez odpowiednio przygotowanej wentylacji n czytaj więcej »

PSYCHOLOg szczecin

Właściwa pomoc psychologiczna

Każdy bardzo dobrze zdaję sobie sprawę z tego że niestety problemy są i będą niestety jedni znoszą je lepiej drudzy gorzej aby jednak poradzić sobie z problemami dnia codziennymi powinniśmy przede ws czytaj więcej »

GARAżE Blaszane Wielkopolska

Garaż na wymiar – czyli poczciwy blaszak

Niby samochody są maszynami, które powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby być jak najbardziej trwałymi. Jednak z doświadczenia wiemy, że pomimo wszystko, trwałe użytkowanie samochodu oraz jego czytaj więcej »

 

Prawo ochrony środowiska

Zainteresowanie ochroną środowiska nie słabnie. Jest to zagadnienie nie tylko popularne, ale i niezwykle istotne. Coraz więcej ludzi nadaje duże znaczenie powyższemu tematowi i zastanawia się, jak uczynić z ochrony przyrody wartość w swoim życiu. Liczne katastrofy ekologiczne i realne zagrożenie dla przyszłych pokoleń zmuszają do refleksji i powodują, że wprowadzenie i egzekwowanie regulacji prawnych dotyczących ochrony środowiska jest koniecznością.

Współpraca międzynarodowa skutkuje powstawaniem licznych umów dotyczących takich obszarów jak: atmosfera, woda, środowisko morskie i lądowe, substancje niebezpieczne, hałas, bezpieczeństwo jądrowe. W Polsce prawo ochrony środowiska ma swoje trzy źródła: konstytucję, umowy międzynarodowe, o których była już mowa, oraz ustawy. Artykuł 5 Konstytucji określa, że Rzeczpospolita Polska "zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju", a władze publiczne zwalczają skutki chorób epidemicznych i degradacji środowiska, zapewniają bezpieczeństwo ekologiczne przyszłym pokoleniom. Obecnie obowiązują dwie ustawy dotyczące ochrony środowiska:

  • ustawa prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001, wielokrotnie nowelizowana
  • ustawa z 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko
  • Działy pierwszej z nich obejmują przepisy ogólne, ochronę powietrza, powierzchni ziemi, ochronę przed hałasem, przed polami elektromagnetycznymi, ochronę kopalin, zwierząt i roślin, ograniczenie korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska. Druga ustawa mówi, że każdy ma prawo do informacji o ochronie oraz do uczestnictwa w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa. Władze publiczne mają obowiązek udzielać takich informacji i pomocy przy szukaniu danych. Szczegółowo są wymienione informacje, które podlegają udostępnieniu, tryb, formy, terminy, sposoby udostępniania. Określone zostają zasady udziału społeczeństwa przy podejmowaniu decyzji i uprawnienia organizacji ekologicznych.

    Prawo ochrony środowiska oddziałuje na życie obywateli w wielu aspektach. Regulacje obowiązują wszystkich, nie wspominając już o tym, że wpływają na stan naszego środowiska - teraz i w przyszłości. O wymaganiach związanych z korzystaniem ze środowiska czy o gospodarowaniu odpadami organizuje się nawet szkolenia. Ustawy dotyczące ochrony przyrody łączą się z regulacjami opisywanymi w innych aktach prawnych, np. w tych dotyczących prawa wodnego, ochrony gruntów rolnych czy zagospodarowywania przestrzennego. Jest to temat aktualny i potrzebny. Być może warto rozważyć zapoznanie się z podstawowymi ustawami.