Prawo ochrony środowiska
Zainteresowanie ochroną środowiska nie słabnie. Jest to zagadnienie nie tylko popularne, ale i niezwykle istotne. Coraz więcej ludzi nadaje duże znaczenie powyższemu tematowi i zastanawia się, jak uczynić z ochrony przyrody wartość w swoim życiu. Liczne katastrofy ekologiczne i realne zagrożenie dla przyszłych pokoleń zmuszają do refleksji i powodują, że wprowadzenie i egzekwowanie regulacji prawnych dotyczących ochrony środowiska jest koniecznością.
Współpraca międzynarodowa skutkuje powstawaniem licznych umów dotyczących takich obszarów jak: atmosfera, woda, środowisko morskie i lądowe, substancje niebezpieczne, hałas, bezpieczeństwo jądrowe. W Polsce prawo ochrony środowiska ma swoje trzy źródła: konstytucję, umowy międzynarodowe, o których była już mowa, oraz ustawy. Artykuł 5 Konstytucji określa, że Rzeczpospolita Polska "zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju", a władze publiczne zwalczają skutki chorób epidemicznych i degradacji środowiska, zapewniają bezpieczeństwo ekologiczne przyszłym pokoleniom. Obecnie obowiązują dwie ustawy dotyczące ochrony środowiska:
Działy pierwszej z nich obejmują przepisy ogólne, ochronę powietrza, powierzchni ziemi, ochronę przed hałasem, przed polami elektromagnetycznymi, ochronę kopalin, zwierząt i roślin, ograniczenie korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska. Druga ustawa mówi, że każdy ma prawo do informacji o ochronie oraz do uczestnictwa w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa. Władze publiczne mają obowiązek udzielać takich informacji i pomocy przy szukaniu danych. Szczegółowo są wymienione informacje, które podlegają udostępnieniu, tryb, formy, terminy, sposoby udostępniania. Określone zostają zasady udziału społeczeństwa przy podejmowaniu decyzji i uprawnienia organizacji ekologicznych.
Prawo ochrony środowiska oddziałuje na życie obywateli w wielu aspektach. Regulacje obowiązują wszystkich, nie wspominając już o tym, że wpływają na stan naszego środowiska - teraz i w przyszłości. O wymaganiach związanych z korzystaniem ze środowiska czy o gospodarowaniu odpadami organizuje się nawet szkolenia. Ustawy dotyczące ochrony przyrody łączą się z regulacjami opisywanymi w innych aktach prawnych, np. w tych dotyczących prawa wodnego, ochrony gruntów rolnych czy zagospodarowywania przestrzennego. Jest to temat aktualny i potrzebny. Być może warto rozważyć zapoznanie się z podstawowymi ustawami.